Duygu IŞIK / 07.07.2018 21:07 Tarkan / Yolla İyi akşamlar kolay gelsin. Okan ISIK / 07.07.2018 21:05 Ahmet Kaya / Hep Sonradan Çalarsanız çok sevinirim, teşekkürler.
25 Ocak 2018
807
1

Morbid obezite Nedir.?

Morbid obezite: Halk arasında aşırı şişmanlıktan kaynaklanan, vücutta aşırı derecede yağ birikimi sonucu, insanın yaşam kalitesini düşüren ve ölümcül problemleri de ardından getirebilen obezite (owerweight)‘den daha büyük bir risk taşıyan Morbid Obez ( ölümcüL obez ) demektir..

Morbid obezite bir insanın yaşam kalitesini son derece etkilediği gibi, ruhsal durumunda da aşırı derecede probleme yol açmaktadır.. Sağlık sorunları ile karşılaşmaları da fazlasıyla mümkündür.. Morbid obez olan insanların şeker hastalığı ( tip 2 diyabet ), hipertansiyon, uyku apnesi ( uyku bozuklukları ), iskelet sisteminde rahatsızlıklar ve cinsel hayatında sıklıkla görülen sorunlarla karşılaştığı bilinmektedir..

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO-World Health Organization) obezite hastalarına bazı kriterler koymuştur..Vücut Kitle Endeksi ( VKİ )‘ne göre şişmanlık sınıflara ayrılmıştır ve bu çok basit bir hesaplama ile sizin obez yada aşırı obez olduğunuzu anlamanız mümkündür..VKİ hesaplarına göre vücut kitle endeksinin 40 üzeri olması demek Morbid Obezite (Ölümcül obezite) kabul edilmektedir..

Son yıllarda çağın hastalığı olan Morbid Obezite Hastalığı, ülkemizde malesef hiç de iç açıcı bir durumda değildir..Günden Güne artan aşırı kilo problemleri ile insanların yaşam kalitesi düşmektedir..Batı toplumlarında fazlasıyla görülen obeziteye Bakanlığımız el atarak, Sağlık kuruluşlarımızda diyet ve beslenme konusunda fazlasıyla insanlarımızı bilinçlendirmek adına seminerler vermektedir..Daha bilinçli bir toplum olmak adına bu son derece vahim durum olan Morbid obezite’ye karşı savaş açmış bulunmaktadır..

 

Tıbbi çalışmalarda Obezite ile büyük aşamalar kaydedilmiştir.. ”Bariatrik Cerrahi ” ( Obezite Ameliyatı ) günümüzde yaygınlaşarak insan hayatını kaliteli hale getirmiştir..

 

Mide küçültme ameliyatı hakkında çok bilinçli bir toplum olmadığımız için, hala insanlarımızın bu konudaki kaygıları gözlemlenmektedir..Halk arasında Tüp Mide ( Sleeve Gastrektomi ) en basit anlatımıyla, midenin %80‘e yakın bir kısmının alındığı bir Cerrahi operasyondur ve midenin görünümü bir muz şeklini almaktadır..

 

ikinci bir diğer Cerrahi operasyon ise Gastrik Bypass Ameliyatıdır.. Bu ameliyatın temel unsuru ise yenen gıdaların tam sindirilip yağa dönüşmeden hemen dışarı atılmasıdır..Her iki Cerrahi ameliyatta da Laparoskopik işLem uygulanmakta olup hali hazırda Uzman Cerrahlarımız tarafından yapılmakta ve insan yaşam kalitesi en yüksek düzeye çıkartılmaktadır..Bu Cerrahi operasyonlarındaki Hayati tehlike %1-2 civarıdır..Fakat sonuçlar insan hayatının ne kadar kalitesinin arttığı yönündedir..Bu bakımdan da Obezite Cerrahisi önerilebilen bir yöntemdir..

 

Yaşadığımız 21.yy ilk çeyreğinde sadece isteğiniz sağlıklı ve kaliteli bir yaşam olsun..

 

Muhabbetodalari.Net Sağlıklı günler diler..

Muhabbetodalari.Net  Hizmetleri Adına IkRa ~

 

Aramızda kalsın ama çok benzer
Ziyaretçi Yorumları 1 Yorum
Bir Yorum Yazın

Sitede Ara!
Programcılar
Son Yorumlar
volkan yalçınkaya demiş ki;
selam burası neden çalışmıyor ? Allah rızası için çalış
Maho Ağa demiş ki;
Her Sözümüz Dudaklar Da Gülüş Oldu,Dönmek İhtimali Yok
Gulce demiş ki;
Himmm bilmedigimiz ne cok sey varmis. Emegine saglik ca
Gulce demiş ki;
Harika bir paylasim olmus emegine yuregine saglik kuzuc
Sohbete Bağlan
  • CANLI CAPCANLI!
  • İlk kutucuğa nickinizi yazınız.
  • İkinci kutucuğa şifrenizi yazınız.
  • BAĞLAN butonuna tıklayınız.
  • Hoş sohbetler dileriz.